„Egy jól megválasztott parfüm: fegyver lehet…”

 

 

Február 14. elől idén sem szökhetünk el, a szerelmesek napja még inkább szembesíthet minket azzal, hogy kihez is vonzódunk igazán. Szaglásunk az egyik legintimebb érzékelésünk, ám ravaszul manipulálják érzésvilágunkat. Ezért joggal tehetjük fel a kérdést, hogy az illatok mennyire befolyásolja párválasztásunkat? Mivel Ámort nem tudtam szóra bírni, így orromnál fogva Zólyomi Zsoltig, a parfümök őréig vezetett az út, aki szagos magyarázatot adott az érzelmi kötődés mögöttes magyarázatára.

 

< Mennyire befolyásolja párválasztásunkat az orrunk?

Zs.: Száz százalékosan hihetünk az orrunknak, sokkal jobban dönt a partnernek az illata, mint ahogy mi azt elképzeljük. Öntudatlan szinten működik a szaglásunk, a másik illata választ ki minket, és dönti arról, hogy szeretnénk-e vele táncolni, sétálni, majd második randevúra menni, aztán csókolózni, és családot alapítani és stb… Ezek csak akkor működnek igazán, ha a másik testkémiája jól reagál a mienkre, csak így szerethetünk egymás illatába.

 

< Milyen illat áll jól nekünk?

Zs.: Alapvetően három tényezőtől függ, hogy milyen illat illik hozzánk. Az egyik az, hogy milyen illatokat szeretünk, vagy nem szeretünk magunkon és magunk körül érezni. Ez azoknak az illatos tapasztalatoknak a halmaza, amit életünk során összegyűjtöttünk. A másik a genetikai adottságok összessége, a test, a bőr saját, egyedi illata, az úgynevezett kémia. A harmadik pedig az aktuális életcéljaink, hiszen nem ugyanazzal a parfümmel érdemes az esti randevúra indulni, mint egy komoly állásinterjúra.



< Sokan elvesznek az ’igazi’ illat megtalálásában?

Zs.: Négy emberből három nem tudja, mit akar, amikor betér egy parfümériába. Ha ezeknek az embereknek adunk egy olyan parfümöt, amely a reklámoktól befolyásolt ízlésének megfelel, akkor az a vásárló boldog lesz, miközben a testéhez kevéssé illik, ráadásul a környezete sem biztos, hogy kultiválni fogja. Olyan parfümöt találni, ami ténylegesen hozzávaló valakihez, sokkal mélyebb munka, nem lehet az alapján elvégezni, hogy azt írják a parfümösszetevőknél, hogy van benne magnólia meg fekete rózsa. Szóval nincs semmilyen ismérv, mindenki más, mindenkinek teljesen más a testillata, nekem sokkal több mindent elmond az illatod, mint amit képviselsz a ruháddal, vagy a sminkeddel.

 

< Mindig tudod, hogy a másikon milyen illat van?

Zs.: Sokan azt hiszik, hogy én parfümőr vagyok, akkor biztosan ki tudom találni, mi van rajtam. Miért kéne tudnom?! A világon van 6000 illat, én se ismerem mindet, de ha már szagoltam életemben, és elég jól interiorizáltam, akkor vissza tudom keresni a fejembe, ez az ABC-je a szakmámnak.

 

< Mennyire deformálhat minket egy parfüm?

Zs.: Szakmailag nagyon fontos, hogy a parfümöd a testillatod része legyen, nem véletlen hogy azonosítani tudunk embereket egy illattal, hiszen eggyé tudunk válni vele. Az illatok érzelmekkel telítődve raktározódnak el bennünk, akár egész életünkre. Ezeket a hatásokat tudatosan fel lehet használni. Ha az utcán sétálok, nagyon sokszor érzem, hogy valaki nem a hozzá illő illatot hordja. Nah, akkor jó szándékkal odamegyek, és elmondom, hogy nekem nem a mobil telefonszámod kell, de mint egy stylist, a tudtára adom, hogy ez neki nagyon nem illik, nagyon gyorsan próbálja ki ezt és ezt. Egy jól megválasztott parfüm ugyanis sok mindent eldönthet: ismerkedést, szerelmet…Egy jól megválasztott parfüm: fegyver lehet.

 

< Te fegyverként használod a parfümöt?

Zs.: Sajnos csak két-háromhetente egyszer használhatok parfümöt, mert a munkámban a szaglás közben zavarna. Már nem igazán van szükségem támadásra vagy védekezésre illatokkal, de néha azért ’varázsolok’ egy parfümmel a magam örömére.

 

< És másokat miképp ’varázsolsz el’?

Zs.: A személyes tanácsadás szolgáltatásom éppen erről szól, nálam nem ’csak’ terméket vesznek, hanem kb. egy óra szagolgatás után, kitalálom, hogy az egyén testillára melyik illat illik, melyik jó rá. Nekem kell az ember, kell a bőre, hogy ott legyen, hogy tényleg el tudjak gondolkodni rajta. Olyan vagyok, mint egy gyengén látó bérgyilkos, közel kell mennem, de nem annyira. A testillat szépségének a kibontakoztatása számomra egy nagyon szép játék, ha megtaláljuk, hogy milyen parfüm stílus működik rajta, akkor nyert ügyünk van, mint egy ékkő, amit ékszerbe foglalnak, ami felszikrázik.

 

< Gyakran használják hódítási célra illatos tanácsaidat?

Zs.: Persze a vendégeim kilencven százaléka ezzel keres fel, mindenki hatás vadász akar lenni a maga szerepében. Más dominál egy üzleti tárgyaláson, és más a budapesti éjszaka meghódításakor. De az egész tanácsadósdi nálam hobbiként indult, egy tudattalan gyerekkori játékból született, amikor is a barátom célja a szomszéd lány meghódítása volt. Javaslatomra elmentünk együtt a közeli parfümériába és kitaláltam, hogy melyik parfüm lenne a bőréhez leginkább megfelelőbb. A játék olyan jól sikerült, hogy a szomszéd lány pár nap múlva szóba is állt vele. Viszont az elmúlt évekből van olyan példám is, amikor egy sármos diplomata azzal a kérdéssel fordult hozzám, hogy olyan illatot adjak neki, mellyel bevonzza leendő feleségét. Fél év múlva jött is az esküvői meghívó…

 

< Vannak tipikus vágykeltő illatjegyek?

Zs.: Amióta világ a világ léteznek afrodiziákumok, erotizálásra szánt illatjegyek. A luxus iparis elkezdett óvatosan erotizálni, már minden puhítható. Ezek a tépd le rólam, de azonnal hatást animális jegyekkel lehet a legjobban elérni, melyek valaha állatokból nyertek ki. Olyannyira tartóssá tudják tenni az illatszereket, hogy nem lehet őket csak úgy letáncolni, a lepedő akrobatizálásig is kitarthatnak. Hölgyek azok az ilyen tipikusan az édes, nektáros bódító illatokkal tudnak hatni a férfiak orrára. Azonban az, hogy kinek mi a jó és rossz, az már egy tágabb, geográfiai kérdéskör.

< Első szerelmünk illata életünk végéig elkísérhet minket?

Zs.: Az első csók, az első szexuális együttlét illatvilága meghatározó az életünkben, mondhatni beépül az illat preferenciánkba, mely erős emóciókat tud felidézni évekkel később is. Mivel a szaglásunk és az érzelmeink is az agy limbikus rendszerében jönnek létre, ezért 1-1 illat hatására az érzelmeinkért felelős rendszer is felkorbácsolódik. Most hogy beszélünk róla, ’érzem’ is az első szerelmem illatát.

 

< Miért nincsenek nálad nemek szerint kategorizálva a parfümök?

Zs.: Először is azért, mert ezt szakmailag hülyeségnek tartom, másod sorban pedig a kategóriákat a marketing gyártja. Nálam a showroomban (http://www.leparfum.hu), és alapvetően a niche parfümök világában már nincsenek nemek szerint elkülönítve a parfümök, a normál parfümpiacon viszont soha nem fogják összemosni e két kategóriát, merthogy a parfümök marketing kampányai sokkal fontosabbak, mint az, hogy mi van a palackban. A tömeg média, tömegízlést szül és nem egyedi identitást, és igen, az átlagfogyasztó el van veszve. Ha egy női parfüm dobozára egy dekoltázst biggyesztenek, a férfiéra meg egy szőrös sportoló lábat, pedig lehet, hogy azt az illatot az alkotó egy olaszországi nyaralás emlékeiből építette fel: akkor ez most női vagy férfi illat? Aki viseli, azon majd férfiassá vagy nőiessé válik ugyanaz az illat!

 

< Hogyan lehet tulajdonságokat erősíteni, felkorbácsolni egy illatszerrel?

Zs.: Tökéletesen nem lehet egy embert megváltoztatni. Egyetlen parfümmel nem lehet senkiből ’szexgépet’ csinálni. Az alaptermészetet sem lehet egy ruhával, egy sminkkel alapjaiban megváltoztatni, de ha valami benned van, akkor azt kihozhatom belőled. A parfüm lényegében egy láthatatlan ruha, ha jól választunk, akkor az aktuális bájunkat felszínre hozva, hibáinkat elrejtve, valós egyéniségünket képes felerősíti, így lehetünk leginkább Önmagunk.


 Névjegy: Zólyomi Zsolt – ParfümŐr

• Közép-Kelet Európa legjobb orra

• szakmáját egy jó játéknak tartja

• számára nincs jó és rossz illat

• szaglását, ha kell, ki tudja ’kapcsolni’

• megérzi a vér, a félelem szagát is

• orrát használta már igazságügyi szakértési munkákhoz is

• többféle végzettsége van, egyebek mellett gyógynövény-biológus diplomát szerzett az ELTE-n.

• a parfümkészítést Jean-Paul Gerlain Versailles-ban alapított világhírű iskolájában sajátította el

• szabad bejárása van a parfümipar kulisszái mögé

• Le Parfum Croisette parfüméria apaító-tulajdonosa

• személyre szóló parfümöket is készít, mely felölthet egy egyéves munkafolyamat is

• Kogart Ház illatatának kitalálása az ő orrához köttetik

• nem köt üzletet olyasvalakivel, akinek nem tetszik az illata.

• gyűjti a régi parfümös üvegcséket

• parfümiskolájával tudását igyekszik átörökíteni
 
További információk:

•http://www.leparfum.hu/

•https://www.facebook.com/pages/Le-Parfum-Z%C3%B3lyomi-Zsolt-Parf%C3%BCm%C3%A9ri%C3%A1i/352054504752?fref=ts

 

 

Tovább a blogra »