Egy őszi szauna szeánsz alkalmával lettem szerelmes a sör illatába & adott ihletet eme folyékony arany nedü szagos magyarázatára… De van olyan ember a Földön, aki ne kóstolta volna & dugta volna az orrát egy mennyei habos korsóba??? A sörrel való kapcsolatunk 7000 éve kezdődött, mára a posztmodern ember legjobb cimborájává érett. Baráti beszélgetések jópofa kelléke, és persze vannak, akik a hatása miatt isszák, mert ügye van neki jócskán (később erről is: 2.részben). Azonban minimális azoknak a fogyasztóknak a száma, akiknek az ízélmény, neadjisten a külsőségek miatt csúszna jobban a sör.
Létezik egyáltalán, olyan földi halandó, aki a szaga miatt fogyasztaná? Hát igen… szagos, sörös story annyira nem kering a köztudatban, egyszerűen a becses jelzők mellett, erről nem szoktunk említést tenni, pedig jelentem VAN neki, kevésbé karakteres, mint például a boré, vagy a pálinkáé, de van bukéja. És hogy mitől?
Nézzük csak, a folyékony afrodizikum attól jó, hogy általában jól esik (egy sör nem sör), a habja tartós és finom állagú, íze harmonikus és tiszta. A jó sör megízlelésénél először a teltízűségét érezzük, majd a kellemes csípősségét a nyelvünk két oldalán, ami a sör alacsony pH-értékéből eredő savas hatás eredménye, melyet a szénsav tartalom felkorbácsol. Ezután a nyelvünk hátsó részén jön a keserű gyönyör érzete, mely persze akkor jó, ha gyorsan jött, gyorsan ment, és nem fészkeli be magát a torkunkba, ellenkező esetben íz-hiba lehet a háttérben. S legvégül egyfajta édeskés, kesernyés, tompa utóíz együttesen érvényesül, amely harmóniába is van az illattal.
A sör illata vagy szaga maga a maláta, a komló és az erjesztési melléktermékek szaganyagából tevődik össze. A sör illatáért jelentős részben az évezredek óta ismert és – többek között – sörfőzéshez használt élesztő felel. Kenyér, sör, bor egyaránt készül általa, már az ókori görögök óta. A sör és a sörkészítés illatjegyei szerencsére csak részben egyeznek meg. A gabona, maláta, az élesztő, vagy akár a pörkölési jegyek mind-mind ott lehetnek egy pohár sörben, alapjáraton egy harmonikus, kellemes, maláta- és komló illatról, azaz sült kenyér illatról beszélhetünk (szaunában meg főleg:).
A jó sör illata abszolút módon mégis egyszerűen meghatározható: mentesnek kell lennie mindenfajta sörtől idegen illattól. Effajta hibák – például, ha a sör muskotályos illatot áraszt – általában a félresikerült erjesztésről árulkodnak. (Szaghibák: diacetiles, oxidált, erősen észteres, dohos stb. Ízhibák: diacetiles, oxidált, főtt ízű, erősen észteres, dohos, savanyú, sajt ízű, fémes stb.) Persze, ez alól is vannak kivételek.
Az élet habos oldalán tehát létezik, egy olyan folyékony afrodiziákum, amely azért szívlelünk, mert könnyen csúszik, mert habos, mert aranyló a színe, keserűsége mellett mégis gazdag íz és illatélményt nyújtani. Tehát érdemes fogyasztása előtt pár másodpercet a sör szagolására is szánni, hiszen ami belül van, az számít igazán… ;N
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: